Yollari ayri olanlar, birbirine danismazlar.(Conficius)

 
Ana Sayfa Maç Sonuçları Oyun Video Eğlence Fıkralar Müzik Dinle Şarkı Sözleri Güzel Sözler

 Ana Sayfa
 Canlı Maç Sonuçları
 Oyun
 Video
 Eğlence
 Evet Hayır
 Program
 Fıkralar
 Şiirler
 Şarkı Sözleri
 Güzel Sözler
 Bilgi Yarışması
 Canlı Tv
 Resimler
 Rüya Tabiri
  Astroloji
 Döviz Bilgileri
 Hava Durumu
 Müzik Dinle
 Yemek Tarifleri
 Msn Messenger
 Kadın Sağlık Güzellik
 İngilizce Sözlük
 Dini / Harika
 İtiraf
 Favorilere Ekle
 İletişim


Japonyoda gece


Robot


1234567891011121314
 

  Teknolojinin yararları

 


Teknolojinin yararları

Artılarıyla eskileriyle teknoloji

 

Teknoloji derkenden, eminim alacağım ilk yanıt “iyi ki var...” olacaktır. Evet, iyi ki var... Teknoloji’nin günlük hayatımıza getirdiği kolaylık, rahatlık, konfor saymakla bitmez. Bugün hangi kadın çamaşır ya da bulaşık makinesinden vazgeçebilir?  Hangi erkek uydu kanalından, dünya kupalarını seyretmenin rahatlığını bir kenara bırakabilir?

Evinizde oturuyorsunuz... Bir düğmeye basıyorsunuz. Tüm kirli çamaşırlarınız, diğer bir düğmeye basıyorsunuz bulaşıklarınız kendi kendine yıkanıyor. Televizyonun karşısında yerinizden kıpırdamadan bir düğmeye basıyorsunuz, karşınızda CNN, bir düğmeye basıyorsunuz BBC... Fırınınız aynı oranda becerikli. Bilgisayarınızdan hiçbir kitap karıştırmadan ihtiyacınız olan tüm bilgileri rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Görüşmelerinizi, nerede ve hangi şartlarda olursa olsun cep telefonuyla hallediyorsunuz.. Artık günlerce aylarca postacı yolu gözlemeye gerek yok. E-maille anında haberleşebiliyorsunuz. Çocuğunuz artık, “sokakta arkadaşlarımla oynayacağım” diye tutturup bu trafik belasında başınızı ağrıtmıyor. Geçmiş bilgisayarın karşısına kendi kendine yarışlar yapıyor.

Her şey çok kolay... Her şey çok rahat...

Peki ya insan ilişkileri...

 

İnsan ilişkileri

“İkinci Dünya Savaşı” ndan bu yana toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmişlerdir: İnsan, eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu çok soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. “Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar ama dikenleri birbirlerine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa  soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek, sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecek en uygun uzaklığı bulurlar...”

İnsanlar artık birbirlerine ihtiyaçları olduğu sürece yaklaşıyor ve sadece bu yüzden ilişki kuruyor... Peki, o kadar konfor, o kadar rahatlık varken neden birçok insan yalnızlıktan şikayet ediyor acaba? Çünkü, birçok teknolojik gelişme sayesinde kendimize yetebiliyoruz... sadece karşılıklı çıkarlarımız için bir araya geliyor ve işimizi gördükten sonra birbirimizin hatırını sormak için bile aramıyoruz. Dolayısıyla gitgide çevremize yabancılaşmaya başlıyoruz.

Bunun getirdiği yalnızlığa dayanamayan bir çok kişi alkol, uyuşturucu v.b araçlarla çevresine yabancılaşmanın verdiği acıdan kurtulmaya çalışıyor. Hiçbir şeye bağlanmamak insanın boşluk ve anlamsızlık duyguları yaşamasına neden oluyor...”

 

---

21. yüzyılda teknoloji elbette çok daha fazla ilerleyecek... bizlere büyük kolaylıklar sağlayacak, yaşamamızı kolaylaştıracak.

 

Bizi makineler mi yönetecek

Belki bir öğretmen olmam nedeniyle benim en çok üzüldüğüm şey: hesap makineleri. Artık çarpım cetveli ezberlemelerine gerek yok çocukların. Makine her şeyi saniyede hesaplıyor. Belki büyük kolaylık ama insan beyni çalıştırılmıyor. Bilim adamları son derece ilerlemiş cihazlar üretiyorlar ama insan gitgide beynini kullanmamaya başlıyor. Ve en büyük tehlike burada yatıyor...

Bunların yanında paylaşma da gitgide ortadan kalkıyor...

Teknoloji gerçekten de dünyayı ayağımıza getiriyor ama biz köşemizden tüm bu olup bitenleri sadece seyrediyoruz... hiçbir katılım yok...

Teknolojinin bize getirdiği büyük yararları inkar edemeyiz. Ör. tıp konusunda pek çok hastalığın tedavisi artık mümkün. Bilgisayarın yararları saymakla bitmez... resim yaparsınız, beste yaparsınız, sinemada özel efektler yaparsınız. .. Evet, bunlar çok rahat görünüyor ama... kişinin gerçek yaratıcılığını önlüyor...

 

---

Peki ya bundan sonrası...

İnsanlar ne yapacak... yaratıcılık tamamen ortadan kalkacak mı?

Robotlar, düşünen makineler, hesap yapan, resim çizen, müzik besteleyen, çeviri yapan makineler...

Çok sayıda makine üretildi ve üretilmesi de sürdürülüyor...

Ya sonra...

Gelecek nesiller daha az çalışacak, daha rahat olacak makineler sayesinde..

Ya insan ilişkileri?..

Hiç kuşku yok ki iyice sarsılacak... dolaysız temastan çok, diğer insanların görüntüsü, sesi ve E-mailleriyle yetinecek... İletişim eksikliğinin getireceği kapalı bir dünya yani...

 

---

Sakın yanlış anlaşılmasın...

Ben teknolojilerin temelde insan yaşamını kolaylaştırdığına inanıyorum. Çok büyük olanaklar sağlıyorlar...

Ama yine de, teknolojinin her zaman sorgulanmasından yanayım. Ör. Televizyon dünyanın en yararlı iletişim araçlarından biri olabileceği gibi... en zararlı araçlarından biri de olabilir. İnsanları uyutmak, yozlaştırmak, düşünmekten uzaklaştırmak, kişisel ilişkileri çürütmek, ortadan kaldırmak için de kullanılabilir...

Şimdi bilgisayar çağı...

İnsanlar evlerindeki kablolu bilgisayarlarla istedikleri istasyonlara ulaşabiliyor... Hatta hiç evden çıkmadan devlet kütüphanelerinin bilgisayarlarına, internete girip istediği bilgiyi alıp kullanmak çok güzel. Bu yemek tarifi istemekten, hava durumunu öğrenmeye ve hatta sağlık sorunlarınızı çözmeye kadar gidiyor. Hatta seks sorunlarınızı bile çözüyor.

 

---

Aslında kadınların çoğu teknolojiden uzak dururlar, makinelerden falan da pek anlamazlar. (bunun nedeni başka bir yazı konusu.) Ör. ben hala kızımın evindeki aletlerin bazılarını kullanamıyorum. Makinenin bana sunduğu en gelişmiş olanakların en azını kullanıyorum. Makineleri seviyorum aslında ve onların getirdiği kolaylığı... Özellikle çamaşır, bulaşık v.b makinler, dünyanın en büyük gelişmelerinden.

Ev iş yapan bir robot hiç de fena olmaz aslında... Hem insanın insanı kullanması da ortadan kalkar...

Televizyon, Walkmenler, bilgisayarlar, cep telefonları v.b sayesinde yalnız yaşamak zorundasınız. İş yaşamınızda da bir bütünün çok küçük bir parçasısınız ve dolayısıyla orada yalnızsınız... “İlkel” dediğimiz kabilelerde yaşam içinde herşey paylaşılıyordu, müthiş bir “Komün hayatı” vardı...

Oysa bizim yarattığımız uygarlık her şeyin kişiselleşmesine yol açıyor... Bireycilik tutkusu gün geçtikçe daha da artıyor.

 

SPOT

Teknolojinin bize getirdiği büyük yararları inkar edemeyiz... Ör. Tıp konusunda birçok hastalığın tedavisi artık mümkün. Bilgisayarın yararları saymakla bitmez. Resim yaparsınız, beste yaparsınız sinemada özel efektler yaparsınız... Evet,  bunlar çok rahat görünüyor ama... kişinin gerçek yaratıcılığını önlüyor...

 

 

Çağdaş bir kültür politikamız yok...

 

Kültürü masaya yatırmanın zamanıdır.

 

Eğitimin yeniden, çağdaş bir düzeyde yapılanması üzerinde herkes hemfikirken... çok önemli bir noktanın unutulması durumunda bu yapılanmanın eksik ve yetersiz olacağı gerçeğinin altını çizmek istiyoruz, kalın çizgilerle...

Evet... “kültür”de bu çalışmalarda aynı kefeye konmalı, aynı tezgahlarda dokunmalı... Çünkü, kültür çağdaş uygarlığın temelini oluşturmaktadır ve bir ülkede ekonominin de, demokrasinin de gelişip / kökleşmesi için... devletin, toparlanarak çağdaş bir kültür politikası oluşturması yaşamsal bir gerekliliktir.

 

BİREYDEN – TOPLUMA

Bunun için de olayın bireyden-topluma ulaşacak şekilde düzenlenmesi planlanması gerekmektedir. Bu konuda UNESCO’nun saptadığı görüş ve istekler bize ışık tutabilir:

“Her kişinin kültür yaşamına katılabilmesine olanak veren koşulların yaratılması... Çeşitli kültürlerin özgürce bir arada yaşayabilmesi amacıyla önlemler alınması: Yaratıcı çalışmaların kısıtlanmadan desteklenmesi. İnsanca değerlerin güçlendirilmesi. Kültüre demokratik bir içerik kazandırılması. Ulusal ve evrensel kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi. EĞİTİMİN HER DÜZEYİNDE KÜLTÜR ve SANATA YER VERİLMESİ... Kitle iletişim araçlarının kültür açısından olumlu yönde kullanılması...”

 

---

Yukarıda saptanan gerçekler ışığında, ülkemizde bu alanda – hala – pek bir şey yapılamadığı açıkça ortadadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri  devletimizin köklü ve çağdaş bir kültür politikası olmamasıdır. Eğitim ve kültür Bakanlığının – gelmiş geçmiş – tüm icraatlarına bakalım: Eğitim sürekli kültürün yerine geçiyor ve onu bir üvey evlat gibi, bir besleme gibi bir kenara sıkıştırarak hakkını yiyor:

Oysa toplumların gelişmesinde kültürün de eğitim kadar etkisi ve önemi var...

 

ÖZERK KÜLTÜR – SANAT KONSEYİ

Bu konuda kaç yıldır neredeyse tüm çalışmalar yapılıp yasalaşma durumuna geldiği halde... hala ayak sürçülüyor ve Özerk Kültür – Sanat Konseyi bir türlü kurulamıyor. Oysa, kurulacak böylesi özerk bir konsey, kültür – sanat alanının politikacıların keyfi ve ilkesiz yönetim ve yönlendirilmesinden kurtarılarak,  politika ve politikacıya hizmet / vitrin oluşturma yerine... ülkemizin kültür ve sanatında geçmiş ve geleceğin, geleneksel ve çağdaşın yerel ve evrenselin planlamasını, uygulamasını yapacaktır.

Ve böylece... belki de ilk kez, ülkemizde yazarı, çizeri, sanatçısı hak ettiği yeri alacak ve bu oluşuma büyük katkılarda bulunacaktır... Çünkü,

Bu konsey devletin- daha doğrusu politikacıların – etki ve müdahalelerinden kurtularak, orada çoktan olması gereken sanatçı ve kültür adamlarınca yönetilecektir.

 

KÜLTÜRÜ MASAYA YATIRMA ZAMANI

Yani artık kültürün masaya yatırılması zamanı geldi.

Bu olgu sadece bizim için değil, bütün dünya için geçerli... Ve özellikle de Batı ülkeleri UNESCO’nun önerileri ışığında bunu yamaya başlamışlardır.

Bakın bu konuda nelerin altını çiziyor UNESCO:

“Hükümetler, Özerk Kültür ve Sanat Konseylerinin fikirlerini ve önerilerini bütçe ve yasal ölçütlere, aktif politikaya koydukları takdirde... KÜLTÜR yeni bir dönüm noktası olacaktır...”

 

---

“Kültürler ve toplumlar, kamu ve özel sektör, devlet ve sivil kuruluşlar arasında yeni ilişkilerin arandığı bir dönemde... bizler, daha iyi bir dünya için kültürlerin yerinin iyi saptanmasını diliyoruz...

Kültüre yapılacak yatırım ekonomiyi, toplumu ve eğitimi olumlu yönde etkileyecektir...”

 

---

Görüleceği gibi çağdaş uluslar, KÜLTÜR-DEMOKRASİ-POLİTİKA ilişkisini mercek altına almıştır. (Hem de 1970’lerden) Bu bağlamda sağlıklı “kültür politikaları” oluşturmuşlar... Kültürel gelişmenin ülkenin her alandaki gelişmesine lokomotif olacağı... olabileceği gerçeğini kavramışlar ve uygulamaya başlamışlardır...

ilgili taglar:teknolojinin yararları, teknolojinin yararları nelerdir, teknolojinin insan hayatına yararı, teknolojinin insanlara yararları


    Teknolojinin yararları Konusu 185406 kere okundu.
Bu sayfayının linki aşşağıdadır :
 
 
 

Cengiz imren - çok sevmişdim

Aslı güngör - kalp kalbe karşı d

Bengü - aşk marka silahım

ibrahim tatlıses - sarhoş

Tan - sana böylesi yakışır

Sagopa Kajmer - soğuk kuvvet

Sezen aksu - gidiyorum

Zara - beni unutma

Serdar ortaç - hayret

Yıldız tilbe - seni anlattım aşk

Ebru gündeş - böyle ayrılık olma

Emre aydın - bu ara ihtiyacım va

Özcan deniz - yaralı

intizar - uykum firari

Oğuz yılmaz - zahidem

Hakan Altun - teklif ediyorum

Temel fıkraları 2

Dj akman - kaderim ağlıyor

Murat Göğebakan - Sana Olan Aşkı

ismail türüt - gülhanım

 Bakılması Gerekenler    Msn Messenger  Son Eklenen Yazılar
  Doğuş - yan yüreğim
Hakan Altun - fenalardayım
ismail yk - benim yarim ondan ay
Neşe karaböecek - artık sevmeyec
Gökhan güney - sevecekse insan c
zara - değmen benim gamlı
Sibel can - aşkımız için
Murat başaran - başı belalı yar
Sagopa Kajmer - Kopya Kalpler
Ahmet Kaya - giderim
Uğur Işılak - Gelsende Bir Gelme
Yıldız tilbe - ben olaydım
Petek dinçöz - foolish casanova
Hande yener - tükeneceğiz
Feridun Düzağaç - Beni bırakma
Soner arıca - doktor
Cengiz kurtoğlu - duvardaki resm
Abdurrahman Önül - dilimdesin
Haluk levent - anlasana
Kayhan - olsaydım
 

Msn Son Sürümü
By ifadeleri
Msn görüntü kaydı
ehh işte idare eder
Msn 8.5 çoklu oturum açma
Anlamlı msn nickleri
Atatürk ün söylediği sözler
Bebek avatarları
Sevgi nickleri
karizmatik msn nickleri
Çeşitli msn ifadeleri
Msn resim çalma
Rock metal avatarlar
Hotmail adresi almak
windowslive veya live mail alma
Hazır msn nickleri
Kalp msn avatarları
Yalnızlık resimleri
Fenerbahçe avatarları
Karışık güzel ifadeler

  Yıl başı nickleri 2008
windowslive veya live mail alma
Trabzonspor avatarları
Beşiktaş avatarları
Msn spaces iptal etme
Msn spaces nasıl açarım
Hotmail adresi almak
Msn Nickleri nasıl yüklerim
Çeşitli msn ifadeleri
Karışık güzel ifadeler
ehh işte idare eder
Harika msn ifadeleri
Karışık ifadeler
By ifadeleri
Türkiye avatarları
Hepsi 1 avatar
Bebek avatarları
Yalnızlık resimleri
Rock metal avatarlar
Kalp msn avatarları
 
 
Ana Sayfa   /   Oyun   /   Video   / Eğlence   /   Program   /   Fıkralar   /   Şiirler   /   Şarkı Sözleri/   Hakkında

12345678910111213 1234567891010123456789101112131415161718192021222324252627282930313233  1012112123 1231234567

Copyright © 2007 Tüm Hakları Saklıdır